Haku

ALMAn Vuoden Parhaat (kiertopalkintojen voittajia) PDF Tulosta

Vuoden parhaista löytyvät näyttelykoira-, harrastusmalamuuttikilpailun ja erikoisnäyttelyiden sekä talvipäivien kuormanvetokisan parhaat. Harrastusmalamuuttikilpailuihin osallistutaan ja ilmoitetaan koirien tulokset erikseen, niitä ei tilastoida suoraan vuoden tuloksista. Näyttelykoirakisassa ovat vuodesta 2013 alkaen automaattisesti vuosittain mukana kaikki Alaskanmalamuuttiyhdistyksen jäsenten omistamat malamuutit, jotka osallistuivat näyttelyihin kuluvan vuoden aikana.  Kiertopalkinnot seuraavissa kilpailuissa: Paras Näyttelykoira, Harrastusmalamuuttikisan, Erikoisnäyttelyn ja Kuormanvetokisan Voittaja.

 

Uudet Vuoden paras -säännöt on tulleet voimaan 1.1.2017, voit ladata PDF:n tästä.

Näyttelykoirakilpailu

Paras näyttelykoira

vuosi koiran nimi, sukupuoli omistaja kilpailuun osallistuneita
2016Boundless Icefield Of Unesdala, uMaritta Engström, Päivi Seppi kts. säännöt yltä 
2015 Garcon Power Play, uMinna Härmäkts. säännöt yltä
2014 Noatak's Icewind Kodiak Du Breeze, uSari Kinnunen, Marjut Johanssonkts. säännöt yltä
2013Garcon Joy My Jewel, n
Kati Laaksonen
kts. säännöt yltä
2012
Garcon Joy Of Love, u
Reetta Orava
7
2011
Garcon Joy Of Love, u
Reetta Orava
6
2010
Garcon Joy Of Love, u
Reetta Orava
4
2009
Garcon Joy Of Love, u
Juha Veiranto ja Reetta Orava
9
2008
Mukluk Haikun Kaiku, n
Raija Härkönen, Anna Saarela ja Kaarlo Väänänen
19
2007 Garcon Ddalit, u
Kaisa-Mari Koivisto
16
2006 Talisman The Bestial Face Of Beauty, n Hanna Sairanen 20
2005 Musikaalin Eppu Normaali, u Sari Savolainen 17
2004 Garcon Be My Faith, n Susanna Virtanen 17
2003 Mukluk Nuutpok, u Sirpa Salo 13
2002 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 21
2001 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 16
2000 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 13
1999 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 11
1998 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 5
1997 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 10
1996 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen & Jarmo Valo 14
1995Samaljankan Comfy CompanySusanna Virtanen & Jari Nirhamo 
1994 Nukilik's Innatauyok, n Raija Härkönen & Jarmo Valo 17
1993 Samaljankan Arctic Astral, n Riitta & Jari Nirhamo 10


Paras veteraani

vuosi koiran nimi, sukupuoli omistaja kilpailuun osallistuneita
2016 Garcon Jewel Jade, nIrina & Tero Nikmo 
kts. säännöt yltä
2015 Kinartic's After The Rain, nMinna Huuhtanen ja Rami Kurikka

 kts. säännöt yltä

2014 Tulisalon North Stardom, uMirkka Neijonen
 kts. säännöt yltä
2013
Garcon Be My Enjo, u Päivi Räty kts. säännöt yltä
2012
Garcon Allways For Ever, n
Mari Rossi
 1
2011
Garcon Be My Enjoy, u
Päivi Räty
 3
2010
Salomaan Alma
Anne Arvola ja Marko Vesterinen
 1
2009
Salomaan Alma
Anne Arvola ja Marko Vesterinen
 1
2008
Salomaan Alma
Anne Arvola ja Marko Vesterinen
5
2007 Una Nuna's I Like To Be Liked, u Tuula & Tapio Mäenpää 
2006Una Nuna's I Like To Be Liked, u
Tuula & Tapio Mäenpää
1
2005Sua-Unit Mingo, u
Anne Korhonen & Jouko Mikkonen
2
2004Samaljankan Comfy Company, u
Susanna Virtanen
1
2003Mukluk Taggarik Tarrak, u
Kirsimarja Vessari
1
2002Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u
Raija Härkönen & Jarmo Valo
3
2001Samaljankan Arctic Attache, u
Mikko Vähä
1
2000Nukilik's Innatayok, n
Raija Härkönen & Jarmo Valo
1
1999Snowstorm's Stone Fox
Raija Härkönen & Jarmo Valo
2
1998Nukilik's Innatayok, n
Raija Härkönen & Jarmo Valo2
1997Williwaw's Red War Eagle
Jari Nirhamo
1
1996Haltiamieli Alma, n
Raija Härkönen & Jarmo Valo
1
1995   
1994Arotuuli
Matti Makara
1

 

Paras pentu

 

(paras pentu on valittu vain vuoteen 2002 saakka, jonka jälkeen näyttelysäännöt uudistuivat)

vuosi koiran nimi, sukupuoli omistaja kilpailuun osallistuneita
2002
Neatut Palarpok, n Virve & Teemu Kaivola 5
2001
Mukluk Bo'zho Nikan, u Sanna Männistö & Sirpa Piirilä 2
2000
Mukluk Wamtagozhi, u R. Härkönen & J. Valo, M & H Laukkanen 5
1999
Mukluk Nippaitok, n Anne Korhonen & Jouko Mikkonen 5
1998
Una Nuna's I Like To Be Liked, u Tuula & Tapio Mäenpää 4
1997
--  
1996
Mukluk Tawa Kingarmi, n Raija Härkönen & Jarmo Valo 1
1995
   
1994
Samaljankan Combination Cub Tarja Mäenpää & Peter Tallgren 9


Paras kasvattaja

vuosi kasvattajan kennelnimi
kilpailuun osallistuneita
2016 Kennel Nuurvikin
 kts. säännöt yltä
2015 Kennel Garcon

 kts. säännöt yltä

2014 Kennel Garcon
 kts. säännöt yltä
2013
Kennel Garcon
 kts. säännöt yltä
2009 Kennel Garcon
1
2008
Kennel Garcon
4
2007Kennel Una Nuna's
2006 Kennel Bearvvis 3
2005 Kennel Mukluk
2
2004 Kennel Mukluk
2
2003 Kennel Mukluk
1
2002
Kennel Mukluk
2
2001
Kennel Mukluk
1
2000
Kennel Mukluk
1
1999
-
-
1998
-
-
1997
Kennel Mukluk
1
1996
Kennel Mukluk
1
1995
  
1994
-
-

Harrastusmalamuuttikisa

vuosi koiran nimi, sukupuoli omistaja osallistuneita
2016 Hauenkuonon Fámolaš Fievru, uKatja ja Reima Saapunki
 34
2015 Wayok Beluga Adlartok, nKatja ja Reima Saapunki

 16

2014 Tsaani Hey Tipviqut, uJouko Mikkonen
 16
2013
Hauenkuonon Fámolaš Fievru, u
Katja ja Reima Saapunki
 14
2012
Quinault's Quiet Riot, u
Anne Arvola, Marko Vesterinen, Anne Korhonen
16
2011
Neatut Kadluk, u
Jouko Mikkonen
 12
2010
SnowHow Smoky Ronya, n
Virve Kaivola
20
2009
Snoopy Face Antwerpen, u
Hanna Sairanen
26
2008
Snoopy Face Antwerpen, u
Hanna Sairanen
23
2007 Neatut Pitukotit, u Anne Korhonen & Jouko Mikkonen 24 
2006 Neatut Palarpok, n Virve & Teemu Kaivola 19
2005 Salomaan Alma, n Anne Arvola & Marko Vesterinen 17
2004 Purometsän Anuraaktuk, n Virve & Teemu Kaivola 15
2003 Ruufus, u Terhi Kostamo 15

 

Paras rekikoira (pisteet lasketaan harrastusmalamuuttikisan tuloksista)

 

vuosi koiran nimi, sukupuoli omistaja osallistuneita
2016 Hauenkuonon Fámolaš Fievru, uKatja ja Reima Saapunki
 34
2015 Tsaani Hey Tipviqut, uJouko Mikkonen

 15

2014 Tsaani Hey Tipviqut, u Jouko Mikkonen
 14
2013
Hauenkuonon Fámolaš Fievru, u
Katja ja Reima Saapunki
 13
2012
Quinault's Blue Wings, uAnne Arvola, Marko Vesterinen12
2011
Neatut Kadluk, u
Jouko Mikkonen
 12
2010
SnowHow Smoky Ronya, n
Virve Kaivola
20
2009
Quinault's Blue Wings, u
Anne Arvola & Marko Vesterinen
26
2008
SnowHow Smoky Ronya, n
Virve Kaivola
22
2007 Musikaalin Elvis Presley, u Ulla-Maija Alariesto 21
2006Purometsän Anukraaktuk, uVirve & Teemu Kaivola 18
2005Salomaan Alma, nAnne Arvola & Marko Vesterinen 15
2004Vuodkulla Kodiak, uMikko Vähä 13

 

Alaskanmalamuuttien erikoisnäyttelyn voittaja

 

vuosi ROP koiran nimi, sukupuoli omistaja VSP koiran nimi, sukupuoli omistaja
2016 Utamuutin Wild Arctic Whisper, n Boren Piia, Ojatalo Toni Frozen Ear Alfa AapiyabaHöglund Tarja, Korva Panu 
2015 Miatuk's Nuurvikin Totem, nSabina LejonqvistBoundless Icefield Of Unesdala, u Maritta Engström, Seppi Päivi
2014  Tulisalon Northern Shaman, u Jenni Holopainen & Jarmo Leppänen Lumikeijun Birta Katla, n Sonja Sarmaala & ?
2013 Garcon Luv's Hot Shot, u Susanna Virtanen Mukluk Haikun Kaiku, n Saarela Anna & Väänänen Kaarlo
2012 Garcon Joy Of Love, u Reetta Orava Arctic Wild Princess Inditarod, n Virpi Salminen
2011 Artic-Luv's California Cruser Garcon, u Susanna Virtanen Garcon K'Of Magic, n Henna Piironen
2010
Zadun Madmax, u
S. Ruusunen
Garcon Joy My Jewel, n
K. Laaksonen
2009 Garcon Jewel Jade, n
Irina & Tero Nikmo
Quinault's Blue Wings, u Anne Arvola ja Marko Vesterinen
2008 Trap Line Jaunty Jazz, n
 T. & P. Ringerike, Norja
Salomaan Salariyok, u V. Salminen & M. Huovila 
2007 Mukluk Cuqduk, n Raija Härkönen Kataum Inua's Caliuygtyq, u Susanne Slätis
2006 Amaqug's Avec, n Sofia Hongell Una Nuna's I Like To Be Liked, u Tuula Mäenpää
2005 Mukluk Ikkuma Tarnerk, n Mari & Aki Parviainen Mukluk Nuutpok, u Sirpa Salo
2004 Kataum Inua's Kaliyugtuq, u Susanne Slätis Vuodkulla Kuiu, n Päivi Räty
2003 Mukluk Nuutpok, u Sirpa Salo Mukluk Waskuk, n Mari Korhonen
2002 Mukluk Waskuk, n Mari Korhonen Initqenu Wintuk, u Jaana Teikari
2001 Mukluk Waskuk, n Mari Korhonen - -
2000 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo Mukluk Ikkuma Tarnerk, n Mari ja Aki Parviainen
1999 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo Mukluk Ikkiyoktuk, n Anniina Aalto ja Marko Raekangas
1998 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo Mukluk Tawa Kingarmi, n Raija Härkönen ja Jarmo Valo
1997 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo Samaljankan Bay's Bit Bijou, n Jari Nirhamo
1996 Pandistelle Del Lago Degli Orsi, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo Mukluk Pamerpok, n Helena Penttinen
1995        
1994 Mukluk Pamerpok, n Helena Penttinen Mukluk Amarok, u Urpo Tolvanen
1993 Samaljankan Arctic Astral, n Jari ja Riitta Nirhamo Snowstorm's Stone Fox, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo
1992 Nukilik's Innatauyok, n Raija Härkönen ja Jarmo Valo Snowstorm's Stone Fox, u Raija Härkönen ja Jarmo Valo
1991        
1990        
1989 Apollo, u Jorma Niiranen Sheila, n

Pertti Malin

 

Talvipäivien Kuormanvetovoittajat

 

vuosi koiran nimi, sukupuoli tulos/kerroin omistaja osallistuneita
2017 Tsaani Hey Tipviqut, u21,76Jouko Mikkonen 24 
2016 Quinault's Extreme North, n17,39Anne Arvola, Marko Vesterinen, Sari Kinnunen17
2015 Tsaani Hey Tipviqut, u16,94Jouko Mikkonen16
2014
Tsaani Hey Tipviqut, u
20,00
Jouko Mikkonen
16
2013
Quinault's Blue Wings, u
15,5
Anne Arvola & Marko Vesterinen
10
2012
Quinault's Blue Wings, u
19,51
Anne Arvola & Marko Vesterinen
14
2011
    
2010
Quinault's Blue Wings, u
19,28
Anne Arvola & Marko Vesterinen
26
2009
Neatut Ongomiark, n
13,64
Marja-Liisa Kiuru & Pekka Mertala
20
2008 Salomaa Boss, u 16,75 Anne Arvola & Marko Vesterinen 24 
2007 Salomaa Boss, u 27,51 Anne Arvola & Marko Vesterinen 16
 Video Hugon ennätysvedosta    
2006 Salomaan Boss, u 16,15 Anne Arvola & Marko Vesterinen 12
2005 Salomaan Alma, n 17,18 Anne Arvola & Marko Vesterinen 18
2004 Salomaan Alma, n 14,94 Anne Arvola & Marko Vesterinen 9
2003 Salomaan Alma, n 9,07 Anne Arvola & Marko Vesterinen 18
2002 Mukluk Tawa Kingarmi, n 5,59 Raija Härkönen & Jarmo Valo 13
2001 Nanuzzin Eemeli, u 4,95 Joonas Männikkö 10
2000 Mukluk Tawa Kingarmi, n 4,72 Raija Härkönen & Jarmo Valo 6
1999 Sua-Unit Miwok, n 7,7 Panu Korva 7
1998 Nukilik's Innatayok, n 4,92 Raija Härkönen & Jarmo Valo 6
1997 Nukilik's Innatayok, n 7,94 Raija Härkönen & Jarmo Valo 4
1996 Nukilik's Innatayok, n 12,5 Raija Härkönen & Jarmo Valo 9
1995 Lumirinteen Arktis, u 7,4 Matti Makara 8
1994 Lumirinteen Arktis, u 11,2 Matti Makara 8
1993 Lumirinteen Arktis, u 8,9 Matti Makara 11

Ennen vuotta 1993 on kuormaa vedetty eri painoluokissa ja määrällisesti eniten vetänyt on voittanut. Kertoimia ei siis ole laskettu. Kiertopalkinto on jaettu vuodesta 1993 asti. Palkinnon saa se malamuutti joka on vetänyt suurimman kertoimen. Saatuaan kolme kiinnitystä, saa koira kiertopalkinnon omakseen.

 

Powered by
Netplaza Laajakaista Oulu